lukket

Vi har vundet prisen Byens Bedste - Til børn

08. november 2025
Lørdag aften 8. november vandt vi den flotte pris Byens Bedste - til børn.

Til at tage imod prisen var vores direktør Rasmus S. Nielsen mødt op i Spektrum i Vejle, hvor den store fejringsfest fandt sted.

 

En særlig pris, der forpligter
På scenen nævnte Rasmus S. Nielsen, at en pris som Byens Bedste er en særlig pris, der forpligter.

"Den forpligter os til at blive ved med at løfte vores formål: formidling, naturbevarelse og forskning. Særligt vigtigt er også, at vi bliver ved med at gøre børn til små naturhelte", lød det fra direktøren - "og at vi bidrager til, at de kommende generationer bliver bare en smule bedre end tidligere generationer til at passe på vores natur og klode", sagde han.

 

Stor intern afslutningsfest fik mere at fejre 
Parallelt med Byens Bedste holdt GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA lørdag et af årets vigtigste interne arrangementer - den store afslutningsfest, som runder endnu en vellykket sæson af. Så da prisen var i hus, kunne Rasmus S. Nielsen vende tilbage til GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA og de mange festende medarbejdere, som dermed fik endnu mere at fejre.

Tusind tak til alle jer, der har besøgt os gennem sæsonen, og tusind tak til alle, der har stemt på os. Vi er utroligt taknemmelige og glade for prisen.

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Vi åbner den 21. marts! Nyt er Safari Camp, en ny art og opgraderede områder
13. marts 2026
Forventningerne er høje, og nedtællingen har været i gang et stykke tid for personalet i Givskud Zoo - Zo…
Når pingvinerne skal vaccineres, kommer de røde veste frem
11. marts 2026
Pingvinerne i Givskud Zoo - Zootopia har netop været igennem det årlige sundhedstjek.
Nu er løveflokken samlet
04. marts 2026
For et stykke tid siden fik vi en ny hanløve. Desværre udviste han ikke interesse for hunnerne. Men pludselig…
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i 2023 sæsonen som er 1. april - 29. oktober.