lukket

Vi har vundet prisen Byens Bedste - Til børn

08. november 2025
Lørdag aften 8. november vandt vi den flotte pris Byens Bedste - til børn.

Til at tage imod prisen var vores direktør Rasmus S. Nielsen mødt op i Spektrum i Vejle, hvor den store fejringsfest fandt sted.

 

En særlig pris, der forpligter
På scenen nævnte Rasmus S. Nielsen, at en pris som Byens Bedste er en særlig pris, der forpligter.

"Den forpligter os til at blive ved med at løfte vores formål: formidling, naturbevarelse og forskning. Særligt vigtigt er også, at vi bliver ved med at gøre børn til små naturhelte", lød det fra direktøren - "og at vi bidrager til, at de kommende generationer bliver bare en smule bedre end tidligere generationer til at passe på vores natur og klode", sagde han.

 

Stor intern afslutningsfest fik mere at fejre 
Parallelt med Byens Bedste holdt GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA lørdag et af årets vigtigste interne arrangementer - den store afslutningsfest, som runder endnu en vellykket sæson af. Så da prisen var i hus, kunne Rasmus S. Nielsen vende tilbage til GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA og de mange festende medarbejdere, som dermed fik endnu mere at fejre.

Tusind tak til alle jer, der har besøgt os gennem sæsonen, og tusind tak til alle, der har stemt på os. Vi er utroligt taknemmelige og glade for prisen.

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Givskud Zoo Naturfond støtter op om genudsætning af przewalskihesten
30. oktober 2026
I GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA kan gæsterne opleve przewalskihesten, der har en helt særlig historie.
Familie sagde farvel med donation og mindeværdig dag
22. oktober 2026
En sidste gave: Familie har doneret penge til parken. Forleden aflagde de besøg for at mindes en særlig person…
Efterårsferien bliver giftigt sjov
09. oktober 2026
Fra den 10. til 18. oktober kan hele familien komme tæt på giftige dyr og deltage i sjove aktiviteter.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i hele den indeværende sæson