Åbent i dag: 10-19

Vi har sagt farvel til vores hunløve Donna

20. maj 2025
I maj blev vores hunløve Donna dårlig.

Hun ville ikke spise og gik meget langsomt, og så sov hun meget. Hun viste atypisk adfærd, og det bekymrede dyrepasserne.


Hun havde tydeligvis ondt, og derfor valgte vi at give hende en indsprøjtning i håbet om, at det ville hjælpe hende på vej.

 

Men medicinen hjalp desværre ikke. Derfor tilkaldte vi en dyrlæge, der vurderede, at hunløven nu havde det så dårligt, at det mest ansvarlige ville være at aflive hende.

 

Undersøgelser viste, at der var forandringer i nogle organer, og der blev endt prøver ind til analyse.

 

Svarene var desværre ikke konklusive. Men, der er ingen tvivl om, at Donna var så dårlig, at hun ikke stod til at redde.

 

 

Denne artikel er løbende blevet opdateret, da det viste sig i forløbet, at hunløven Donna ikke stod til at redde. 

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Vores gorilla Minnie har født en unge
29. juli 2026
Der er i dag kommet et nyt medlem til gorillaflokken i Givskud Zoo - Zootopia.
Vores giraf Twiga er død - hun faldt om på savannen 20 år gammel
14. juli 2026
Lørdag formiddag 11. juli mistede GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA en af parkens ældste giraffer, Twiga, som pludseligt…
Efter fire års venten: Nu er der igen løveunger i parken
02. juli 2026
To af flokkens tre hunner har født, og der er tale om en kuld-rig periode for løveflokken.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i hele den indeværende sæson