lukket

Succesfuldt løb i parken

03. juni 2018
Over 130 løbere brugte søndag formiddag på maraton og familieløb i GIVSKUD ZOO. Begivenheden bød på en enkelt udfordring, men blev ellers afviklet i fin stil.

- Er I klar? Vi tæller ned; Tre, to, en, nu.

Klokken er 8.00, da GIVSKUD ZOOs vagtleder Christan Unmach sender de første løbere afsted. Godt 50 maratonløbere sætter ud på den 5,3 kilometer lange rute gennem parken.
Ruten slanger sig forbi dinosaurerne, gennem skov, forbi savannen med næsehorn og savannebøfler, ad stier, op over området P1 med kameler og elefanter – og tilbage mod start- og slutområdet, hvor der også er depot med vand, slik og frugt.

- Det er så skøn en rute, lyder det igen og igen fra maratonløberne, da de begynder at nå tilbage til depotområdet efter første omgang.  

Kl. 9.00 sendes andet hold ud på ruten. Det er deltagerne ved halvmaraton, der begiver sig afsted.
Og kl. 10.30 er der startskud for de to hold på henholdsvis 5 og 10 kilometer. Her er flere børn med.
I alt er over 130 deltagere med i løbene, som GIVSKUD ZOO har arrangeret i samarbejde med Marathondanmark.

Dyr på springtur
GIVSKUD ZOO har ikke holdt maraton før, så det var ikke til at vide, hvordan dyrene ville reagere på den uvente oplevelse med løbere ved anlæggene. 
De fleste dyr kiggede lidt, men lod sig ellers ikke mærke med løbernes tilstedeværelse.
Men wapitierne blev opskræmt, så for at de ikke skulle stresse over den uvante oplevelse, blev de lukket ind på en savanne. De kunne dog ikke rigtig falde helt til ro, og en af wapitierne endte med at skræmme flokken af bongo-antiloper, så en af dem stak af. Personalet var dog klar til at gribe ind, så safariruten blev midlertidigt lukket, mens dyrene blev ført tilbage til deres vante pladser. 

 

Måske maraton og familieløb igen en anden gang 

Trods udfordringen med dyr på springtur var dagens løb så stor en succes, at begivenheden måske kan gentages en anden gang.

- Vi er rigtig godt tilfredse. Der har været en god stemning, og vi har fået positive tilbagemeldinger fra deltagerne. Og nu ved vi, hvordan det bedst afvikles, og hvad der er behov for undervejs. Så det er ikke umuligt, at vi kunne holde løb i parken igen en anden gang, siger Christian Unmach.


 

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
I GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA er vi glade for vores sponsorer
22. januar 2026
Et partnerskab som det her er netop med til at løfte bevaringsarbejdet for truede arter.
GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR!
24. december 2025
Læs årets jule- og nytårshilsen fra GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIAs direktør, Rasmus S. Nielsen.
Mikkel har sendt en flot julekalender til vores direktør
18. december 2025
Vi siger tak til Mikkel for den fine julekalender og er klar med en tidlig julegave.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i 2023 sæsonen som er 1. april - 29. oktober.