lukket

Safari Fodbold Cup ved GIVSKUD ZOO

22. september 2017
Der plejer at blive fyldt godt op på legepladserne i GIVSKUD ZOO, når deltagerne ved stævnet Safari Fodbold Cup indtager parken. Op mod 1.000 børn og deres familier samles i Givskud til stort fodboldstævne, hvor socialt samvær og hygge er i centrum. Efter foldboldkampene går turen til GIVSKUD ZOO.

Søndag den 24. september bliver GIVSKUD ZOO fyldt med masser af unge fodboldentusiaster og deres familier. Det sker i forbindelse med, at DBU Jylland Region 3 holder stævnet Safari Fodbold Cup for 19. gang.
Op mod 1.000 piger og drenge mellem fem og 12 år deltager i stævnet og spiller kampe på Givskud Station ved GIVSKUD ZOO, Thyregod Stadion, Give Stadion og Gadbjerg Stadion.

Kampe og en tur i zoo
De mange børn skal samlet spille op mod 200 kampe om formiddagen. Ved stævnet spilles ikke om placeringer, men i stedet er fokus på at møde nye hold og skabe en god stemning omkring kampene.  
Stævnet, hvor socialt samvær er i centrum, følges meget passende op af en tur i GIVSKUD ZOO, hvor spillere og familier kan hygge sig sammen.
Udover at se på dyr og boltre sig på legepladserne skal de unge fodboldspillere også på scenen i GIVSKUD ZOO og have overrakt medaljer.
Bent Villumsen, der er formand for DBU Jylland Region 3, udtrykker i en pressemeddelelse glæde over samarbejdet med GIVSKUD ZOO:

- Hvert år får vi tilbagemeldinger fra de klubber, der deltager, og enslydende siger klubberne, at stævnet og besøget i GIVSKUD ZOO styrker de sociale relationer på holdene samt blandt de forældre, der også deltager, lyder det fra formanden i pressemeddelelsen fra DBU Jylland Region 3.

Ekstraordinært længe åbent
Efteråret har gjort sit indtog, så åbningstiderne i GIVSKUD ZOO er ikke så lange som i højsæsonen.
På grund af stævnet vil der dog på denne fodbold-søndag være åbent i parken til klokken 18.
Dermed kan alle de unge fodboldspillere og deres familier få god tid til at komme omkring i GIVSKUD ZOO. 

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Givskud Zoo Naturfond støtter op om genudsætning af przewalskihesten
30. oktober 2026
I GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA kan gæsterne opleve przewalskihesten, der har en helt særlig historie.
Familie sagde farvel med donation og mindeværdig dag
22. oktober 2026
En sidste gave: Familie har doneret penge til parken. Forleden aflagde de besøg for at mindes en særlig person…
Efterårsferien bliver giftigt sjov
09. oktober 2026
Fra den 10. til 18. oktober kan hele familien komme tæt på giftige dyr og deltage i sjove aktiviteter.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i hele den indeværende sæson