lukket

Punta San Juan – nu med logo

26. marts 2024
Givskud Zoo Naturfonds bidrag til at beskytte humboldtpingviner via projektet Programma Punta San Juan bliver nu tydeliggjort via logo på en ny bil.

Givskud Zoo Naturfond har gennem de senere år støttet projektet Programma Punta San Juan i Peru. Her arbejdes der for at beskytte og bevare en større koloni af humboldtpingviner mod forstyrrelser, først og fremmest fra mennesker, der høster guano (gødning) i området, og som derved forstyrrer pingvinerne og ødelægger deres yngleområder.

Forskerne undersøger løbende fuglenes adfærd og situation, og de arbejder på at forstå det økosystem, som pingvinerne er en del af.

Det kræver en del feltarbejde, og til det er der nu indkøbt en længe ønsket bil – en pickup, som skal gøre det mere sikkert og effektiv at udføre arbejdet.

Flere aktører som Givskud Zoo Naturfond hjælper projektet gennem donationer, og alle disse har nu alle fået deres logo på bilen. Også GIVSKUD ZOO – ZOOTOPIA, som administrerer Givskud Zoo Naturfond, er repræsenteret med en sticker på bilen.

Læs mere om Programma Punta San Juan her


 

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Givskud Zoo Naturfond støtter op om genudsætning af przewalskihesten
30. oktober 2026
I GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA kan gæsterne opleve przewalskihesten, der har en helt særlig historie.
Familie sagde farvel med donation og mindeværdig dag
22. oktober 2026
En sidste gave: Familie har doneret penge til parken. Forleden aflagde de besøg for at mindes en særlig person…
Efterårsferien bliver giftigt sjov
09. oktober 2026
Fra den 10. til 18. oktober kan hele familien komme tæt på giftige dyr og deltage i sjove aktiviteter.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i hele den indeværende sæson