lukket

Ph.d.-projekt skal afdække, om droner kan give præcise data om næsehorn

26. august 2025
Canadiske Camille Rondeau Saint-Jean er ph.d.-studerende på SDU, og i sin forskning undersøger hun, om droner kan bruges til at indsamle præcise data om næsehorn.

Vi har haft interessant besøg i parken

 

Canadiske Camille Rondeau Saint-Jean er ph.d.-studerende på SDU - Biologisk Institut, Lyd og Adfærd i Odense.

 

I sin forskning undersøger hun, om droner kan bruges til at indsamle præcise data om næsehorn, uden fysisk kontakt eller særlige forstyrrelser.

 

Camille Rondeau Saint-Jean har netop besøgt os i GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA. Her tog hun prøvebilleder med drone af parkens hvide næsehorn. 

 

Optagelserne her i parken er en vigtig forberedelse til hendes kommende feltarbejde i Kenya, hvor hun skal undersøge vilde næsehorn i deres naturlige habitat.

 

Camille Rondeau Saint-Jean fortalte under sit besøg hos os om projektet, og hun forklarede om sin forskning: 

 

”Rangerne, der beskytter truede næsehornsbestande i bevaringsparker i Øst- og Sydafrika, har et hårdt og farligt job. Droner kan være et værktøj til at gøre deres arbejde mere sikkert, præcist og effektivt".

 

Ved hjælp af luftfotogrammetri, som kombinerer laser, trigonometri og optiske beregninger, undersøger Camille Rondeau Saint-Jean, om det er muligt at vurdere køn, alder, sundhed og drægtighedsstatus hos næsehorn uden at forstyrre dem.

 

Som led i besøget i GIVSKUD ZOO – ZOOTOPIA sammenlignede Camille Rondeau Saint-Jean resultaterne fra dronen med kendte data om de hvide næsehorn. Målet er at finjustere metoden fra dronen, inden hun tager den med ud i felten, hvor dyrene ikke lader sig måle lige så let.

 

Camille Rondeau Saint-Jeans undersøgelser og projekt er en fascinerende kombination af biologi, teknologi og naturbevarelse - og endnu et eksempel på, hvordan forskning kan være med til at beskytte truede arter.

 

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
I GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA er vi glade for vores sponsorer
22. januar 2026
Et partnerskab som det her er netop med til at løfte bevaringsarbejdet for truede arter.
GLÆDELIG JUL OG GODT NYTÅR!
24. december 2025
Læs årets jule- og nytårshilsen fra GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIAs direktør, Rasmus S. Nielsen.
Mikkel har sendt en flot julekalender til vores direktør
18. december 2025
Vi siger tak til Mikkel for den fine julekalender og er klar med en tidlig julegave.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i 2023 sæsonen som er 1. april - 29. oktober.