lukket

Nabiha faldt for næsehornene

14. juli 2017
Sangerinden Nabiha fik hilst på alle næsehornene i GIVSKUD ZOO - her er det Inger. Under et besøg i GIVSKUD ZOO fik sangerinden Nabiha mulighed for at møde parkens fem næsehorn. Og som så mange andre før hende faldt Nabiha for de store blide kæmper.

- Hvor er de bare store og smukke. Det er jo helt vildt. Og meget rolige.

Sangerinden Nabiha var meget begejstret for at møde GIVSKUD ZOOs fem næsehorn.
Hun gæstede parken fredag formiddag for at deltage i P4s live radioprogram Take Off, der blev sendt fra terrassen ved spisestedet Baobab. Og i den forbindelse fik hun mulighed for at kigge en tur ind i næsehornsstalden, hvor dyrepasser Thomas Kolbæk fortalte om de store dyr.

Har skrevet sang om næsehorn
Nabiha har aldrig været så tæt på næsehorn før. Men faktisk har hun skrevet en sang om dem, fortæller hun under besøget i stalden.

- Det var en af mine første sange, som jeg skrev hjemme i min mors sofa. Den handlede om et næsehorn, som ingen gad at være venner med. Og så ender det med, at den smadrer en hel landsby, griner sangerinden og tilføjer, at de jo er helt modsat og meget rolige i virkeligheden.

Fodrede med æbler
Under besøget i stalden fik Nabiha lov til at give dyrene æbler, og det var populært. Næsehornene suger nærmest æblerne ind. Og det skorter ikke på mundvand. Så det blev en underholdende oplevelse for sangerinden.

- Det er helt sindssygt. Det skal I prøve, griner Nabiha til sine musikere, da næsehornet Samia har suget endnu et æble ind.

Det blev til et par kilo æbler til næsehornene, før Nabiha forlod stalden for at deltage i P4s radioprogram. Og da hun blev interviewet, var der også flotte ord fra sangerinden om både næsehornene og GIVSKUD ZOO; 

- Jeg er meget imponeret. Jeg har allerede spurgt, om de mangler noget arbejdskraft.
Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Vi åbner den 21. marts! Nyt er Safari Camp, en ny art og opgraderede områder
13. marts 2026
Forventningerne er høje, og nedtællingen har været i gang et stykke tid for personalet i Givskud Zoo - Zo…
Når pingvinerne skal vaccineres, kommer de røde veste frem
11. marts 2026
Pingvinerne i Givskud Zoo - Zootopia har netop været igennem det årlige sundhedstjek.
Nu er løveflokken samlet
04. marts 2026
For et stykke tid siden fik vi en ny hanløve. Desværre udviste han ikke interesse for hunnerne. Men pludselig…
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i 2023 sæsonen som er 1. april - 29. oktober.