Åbent i dag: 10-18

Mød os på Naturmødet i Hirtshals

28. maj 2026
Fra den 28.-30. maj er GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA med på Naturmødet i Hirtshals, naturens store folkemøde.

Her samles politikere, virksomheder, foreninger og myndigheder til spændende debatter og aktiviteter om natur, biodiversitet og fremtidens grønne løsninger.

 

Som en del af DAZA,Danske Akkrediterede Zoos og Akvarier, deltager vi for at sætte fokus på naturbevaring, biodiversitet og vores arbejde for at beskytte truede dyrearter og deres levesteder.

 

Direktør i GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA, Rasmus S. Nielsen, deltager også på mødet:

 

"Når arter er truet, og biodiversiteten er under pres, findes der sjældent enkle løsninger. Derfor er det vigtigt, at vi tør debattere de svære dilemmaer åbent og basere beslutninger på faglighed, etik og biologiske realiteter. Jeg glæder mig til spændende dialoger om, hvordan vi fælles sikrer naturen mere plads og sikrer biodiversiteten til fremtidige generationer”, siger han.

 

 

Mød os i The Village

Du kan møde GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA på DAZAs fælles stand i området The Village, hvor vi står klar til en snak om dyr, naturbevaring, avlsprogrammer og de mange projekter, vi arbejder med i GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA.

 

Naturmødet finder i år sted for 11. gang, og vi glæder os igen til at være en del af de mange aktiviteter og samtaler om naturens fremtid.

 

 

På DAZAs stand kan du blandt andet
møde GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA.
DAZA har i alt 15 medlemsinstitutioner.
Foto: Line Kyed

 

The Village på Naturmødet i Hirtshals. Foto: Naturmødet

 

Zoo Battle på Roots-scenen

 

På Naturmødet repræsenteres vi, foruden af vores direktør, også af formidlerne Susanne Toft Henriksen og Trine Henriksen, som både kan opleves på standen og på naturmødets scener.

 

Torsdag aften går Susanne og Trine på scenen med det underholdende format Zoo Battle sammen med Randers Regnskov og Odense Zoo.

 

Her mødes eksperter fra DAZA-medlemmerne i en hæsblæsende battle fyldt med vilde dyrehistorier, fascinerende fakta og masser af nørdet dyreviden. Publikum kan blandt andet opleve diskussioner om verdens mest misforståede dyr… er det hajen, rotten eller måske noget helt tredje?

 

Zoo Battle er en bouillonterning af skøre, spændende og lærerige fortællinger fra dyrenes verden, hvor alle kneb gælder i kampen om at have de vildeste historier.

 

Dyregymnastik for hele familien

Fredag og lørdag kan børn og familier opleve Dyregymnastik på Family-scenen.

 

Her kombineres leg, bevægelse og læring, når vi bevæger os som danske dyr og samtidig lærer om deres særlige egenskaber og levesteder. Alle dyrene i Dyregymnastik er danske arter, som DAZAs medlemmer arbejder aktivt for at bevare.

 

Det bliver både sjovt, lærerigt og fuld af energi, og det er en fantastisk måde at komme tættere på Danmarks vilde natur.

 

Vi glæder os til at se jer

DAZA-medlemmerne leverer over de tre dage et hav af aktiviteter, talks og oplevelser på både stande og scener rundt omkring på Naturmødet.

 

Så kig forbi, få en snak med os og oplev naturens store folkemøde i Hirtshals. Vejret ser heldigvis lovende ud. Og skulle det blæse lidt, så blæser vi på det.

 

Det er jo Naturmødet.

 

Vi ses i Hirtshals!

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA vinder zoo battle på naturmøde
29. maj 2026
Der var både højt humør, kreative dyregrimasser og god formidling i spil, da årets Zoo Battle lø…
Givskud Zoo - Zootopia spiller nøglerolle i redning af truet bongo
07. maj 2026
Der er kun mellem 60 og 100 tilbage i naturen. Vores bongo skal bidrage til at genopbygge bestanden i Kenya.
Stor nyhed! For første gang i 25 år har vi nu en dværgflodheste-unge
30. april 2026
Ungen har haft flere odds imod sig, men han klarede det og har det godt.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i hele den indeværende sæson