I dag er der Safari Fodbold Cup 2021
19. september 2021
I dag, søndag den 19. september, bliver GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA fyldt med unge fodboldentusiaster og deres familier. Det sker i forbindelse med, at DBU Jylland Region 3 holder stævnet Safari Fodbold Cup for 23. gang.
Masser af drenge og piger mellem 5 og 12 år deltager i stævnet og spiller kampe på forskellige stadionbaner rundt om Givskud. De tilmeldte hold vil blive inddelt i puljer, hvor hvert hold som udgangspunkt spiller tre kampe
Ved stævnet spilles ikke om placeringer, men i stedet er fokus på at møde nye hold og skabe en god stemning omkring kampene.
Stævnet følges op af en tur i GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA, hvor spillere og familier kan hygge sig sammen.
Udover at se på dyr og boltre sig på legepladserne skal de unge fodboldspillere også på scenen i parken og have overrakt medaljer.
Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Vi holder høstmarked med fokus på naturen
16. september 2026
Dansk natur, lokale producenter, kreative aktiviteter og levende musik er på programmet.
Ikke alle nyheder er lige gode
16. september 2026
Pingvinerne på Punta San Juan har måttet give op. Området, hvor de finder deres føde, er forsvundet.
Over 400 løbere sætter skub i søndagen og bidrager til verdens natur
08. september 2026
Søndag bliver parken fyldt med morgenfriske mennesker, der alle har snøret løbe- og gåskoene til Giv…