Åbent i dag: 10-19

Hunde er velkomne i parken

06. august 2021
Når du besøger GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA, er du meget velkommen til at tage din hund med i parken.

Der er masser af stier, hvor du har mulighed for at gå rundt med din hund. Du skal blot huske, at hunden altid skal være i snor, og at I skal tage hensyn både til parkens dyr og til andre gæster.  

Hunde må ikke medbringes i disse anlæg
Af hensyn til parkens dyr er der enkelte anlæg, hvor hunde ikke må være. Først og fremmest må hunde ikke medtages hos løverne. Det gælder både i anlægget, hvor gæster kører rundt i bil blandt de store dyr. Og i anlægget, hvor gæster kan se løver gennem en glasrude. Lige ved siden af indkørslen til løverne kan du få din hund passet midlertidigt, mens du kører rundt i løveanlægget.
Hunde må heller ikke medtages i anlæg, hvor gæster går inde blandt dyrene. Det gælder i det asiatiske anlæg ved P3, i berberabe- og lemuranlæggene på P2 samt på bondegården og hos dværggederne på P3.   
Hunde må heller ikke medtages hos pingvinerne eller i parkens safaribusser. 

Rundt om i parken er der opstillet vandskåle, så hundene kan få en tår vand undervejs på turen. 
Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte personalet i GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA.

 

 

 

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Vores gorilla Minnie har født en unge
29. juli 2026
Der er i dag kommet et nyt medlem til gorillaflokken i Givskud Zoo - Zootopia.
Vores giraf Twiga er død - hun faldt om på savannen 20 år gammel
14. juli 2026
Lørdag formiddag 11. juli mistede GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA en af parkens ældste giraffer, Twiga, som pludseligt…
Efter fire års venten: Nu er der igen løveunger i parken
02. juli 2026
To af flokkens tre hunner har født, og der er tale om en kuld-rig periode for løveflokken.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i hele den indeværende sæson