Åbent i dag: 10-17

Farvel til Richard og velkommen til Rasmus

01. maj 2024
GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA har fået ny direktør. Richard Østerballe har overladt stafetten til Rasmus Sebastian Nielsen.

I dag, onsdag den 1. maj 2024, er en speciel dag i GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA.
Parken hidtidige direktør Richard Østerballe takker af og overlader posten til parkens nye direktør Rasmus Sebastian Nielsen. 

I de kommende uger vil Richard Østerballe sætte Rasmus Sebastian Nielsen ind i, hvad GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA er for et sted. Så det vil blive nogle uger med mange nye indtryk og hilsen på mange nye mennesker for Rasmus Sebastian Nielsen. 

- Der er mange ting at lære, og jeg kommer nok til at spørge om de samme ting et par gange, så der må I lige bære over med mig, smiler Rasmus Sebastian Nielsen på morgenmødet, hvor en del af parkens medarbejdere er samlet. 

- Men ellers glæder jeg mig helt vildt til at få startet godt op og arbejde sammen med jer alle sammen. 

Richard Østerballes afsked og Rasmus Sebastian Nielsens ankomst markeres med en reception i parken fredag den 17. maj 2024. 

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Givskud Zoo får endnu en stærk samarbejdspartner ombord
13. april 2026
Givskud Zoo - Zootopia har indgået både nyt sponsorat og en leverandøraftale med Bygma Jelling.
Hunde i Zoo – vi gentager succesen!
09. april 2026
Kom til en weekend med hunde og ulve på programmet.
Næsebjørnene i nyt anlæg
26. marts 2026
Hvor er hvidnæset næsebjørn blevet af?
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i 2023 sæsonen som er 1. april - 29. oktober.