Åbent i dag: 10-18

Dyrepasser Thomas fortæller om dyrene på savannen

17. september 2025
Dyrepasser Thomas Kolbæk fortæller om dyrene på savannen, og om parringer blandt næsehornene.

På savannen er der fem forskellige arter: næsehorn, sort hesteantilope, hvidhalet gnu, savannebøffel og gembsbok.

 

Dyrene går på savannen i hver deres grupper. Det kan de godt, så længe der er plads nok og så længe, der ikke er nogen af hannerne, der bliver alt for dominerende.

 

Thomas Kolbæk forklarer, at det som dyrepasser er en af hans opgaver at sørge for, at der er god ro i flokkene ude på savannen.

 

"Det er blandt andet mit arbejde at sørge for at foregribe uro i det omfang, det er muligt. Ved at kigge på dyrene, kan jeg se, om de er afslappede og dermed ikke stressede. Det er altså et spørgsmål om at se på dyrene. Er der et dyr, der ikke vil ud om morgenen og helst bare vil være indenfor, kan der være noget under opsejling. Det er sådan nogle små ting, vi som dyrepassere, skal holde nøje øje med", siger Thomas Kolbæk.

 

Han forklarer, at det også er vigtigt at sammensætte grupperne på savannen rigtigt. 

 

"Lige nu er der ingen han ved gemsbokkene. Havde der været det, så ville han blive holdt inde hver anden dag, og det samme ville gælde for hesteantilope-hannen, så de ikke møder hinanden. Fordi, der kan ikke være to antilopehanner herude sammen. Det går galt", fortæller han.

 

Næsehorn er begyndt at parre

Blandt næsehornene er hannen Gus begyndt at parre hunnerne. Gus kom til GIVKSUD ZOO - ZOOTOPIA i 2022.

 

"Vi håber, der kommer unger ud af parringerne. Der er dog ikke sket det store endnu. Men ellers er planen, at hvis ikke der sker noget snart, vi taler i år eller måske i løbet af næste år, så kunne det jo godt være en god idé at rotere hannen igen. Vi skal have fundet en kombination, hvor det giver unger. Men, det er ikke nok, at der er en han og en hun. Der er åbenbart også noget kemi, som vi ikke helt har styr på, men som næsehornene har helt styr på", fortæller Thomas Kolbæk.

 

 Se og hør hele interviewet på vores Instagram- og Facebookprofil.

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA vinder zoo battle på naturmøde
29. maj 2026
Der var både højt humør, kreative dyregrimasser og god formidling i spil, da årets Zoo Battle lø…
Mød os på Naturmødet i Hirtshals
28. maj 2026
Fra den 28.-30. maj er GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA med på Naturmødet i Hirtshals, naturens store folkemøde.
Givskud Zoo - Zootopia spiller nøglerolle i redning af truet bongo
07. maj 2026
Der er kun mellem 60 og 100 tilbage i naturen. Vores bongo skal bidrage til at genopbygge bestanden i Kenya.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i hele den indeværende sæson