Åbent i dag: 10-18

Araer i ny voliere

08. juli 2020
GIVSKUD ZOO – ZOOTOPIAs soldateraraer og blåstrubede araer har fået nye omgivelser i form af en nybygget voliere.

To af GIVSKUD ZOO – ZOOTOPIAs ara-arter er rykket ind i nye omgivelser. Over de seneste måneder er der bygget en helt ny voliere til fuglene, og nu har de taget den i brug.

- Vi er rigtig glade for, at vi nu har en ny stor voliere til fuglene. De har fået meget mere plads, og det giver de store fugle bedre mulighed for at få lidt luft under vingerne. Vi vil desuden gerne tilføje yderligere to blåstrubede araer for at hjælpe avlsprogrammet for denne kritisk truede art, siger biolog i GIVSKUD ZOO – ZOOTOPIA, Kim Skalborg Simonsen.

Nysgerrige og skeptiske
Mens de grønne soldateraraer var nysgerrige og relativt hurtigt fløj ud for at undersøge hele volieren, da byggeriet stod færdigt, og der kunne åbnes for fuglene, var de to blåstribede araer mere skeptiske ved synes af de nye omgivelser.

- Det er faktisk ret sjovt, at de blåstribede var så forbeholdne, for de plejer ellers ikke at holde sig tilbage. Da vi havde den tidligere voliere, kaldte vi dem udbryderkongerne, fordi de fandt ud af, hvordan døren ind til volieren kunne åbnes, og derfor måtte vi beskytte døren med en ekstra sluse, så vi var sikre på, at de ikke stak af, forklarer biologen og tilføjer:

- Men det er nu alligevel ikke så overraskende. For de blåstrubede araer er ikke så vilde med, når der sker noget nyt. De skal som regel lige have en chance for at føle sig trygge. Det gør de heldigvis nu.

Volieren ligger langs siden af kæmpeodderanlægget på P3.

 

 

 

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA vinder zoo battle på naturmøde
29. maj 2026
Der var både højt humør, kreative dyregrimasser og god formidling i spil, da årets Zoo Battle lø…
Mød os på Naturmødet i Hirtshals
28. maj 2026
Fra den 28.-30. maj er GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA med på Naturmødet i Hirtshals, naturens store folkemøde.
Givskud Zoo - Zootopia spiller nøglerolle i redning af truet bongo
07. maj 2026
Der er kun mellem 60 og 100 tilbage i naturen. Vores bongo skal bidrage til at genopbygge bestanden i Kenya.
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i hele den indeværende sæson