|
Omkring Danhostel Givskud Zoo er der store grønne arealer, der indbyder både til leg, sport og afslapning.
|  | Sæt dig f.eks. på terrassen med en sodavand, som du kan købe i kiosken eller i en af vore automater, og nyd lyden af Asien, når elefanterne i Givskud Zoo trompeterer. Trænger du til lidt at stille den lille sult med, kan det købes i kiosken eller i en af automaterne.
|  | I vores 2 sofastuer kan du enten spille Playstation, se TV/Video eller spille et af vores mange brætspil, og i kælderen finder du møntvaskeri. Vi har de faciliteter, der skal til for at gøre både ferien og kursusopholdet til en fornøjelse. Udenfor kan børnene boltre sig. BEMÆRK, vi fik i 2009 etableret en super rulleskøjtebane på sportspladsen lige ved siden af vandrerhjemmet. Så pak rulleskøjter til voksne og børn og rul derudad.
|  | Vores poolbord og filtklædte kortbord giver mulighed for en hyggestund med et stille spil. Har man lyst til et spil med lidt mere tempo, har vi et godt Air-hockey bord eller bordfodbold, der kan få sveden frem på panden. Efter spillene kan man nyde en kop kaffe i caféområdet på første sal, eller købe en øl i kiosken og sætte sig i gården og nyde solen.
|  | Danhostel Givskud Zoo Vandrerhjem rummer 26 værelser med eget bad og toilet samt to fællesværelser. Morgen- og aftensmad serveres fra ta'-selv-bord i spisestuen med direkte adgang til terrasse. Gæstekøkkenet er rummeligt og veludstyret. | | | |
|
|